To nieprawda, że składamy się…

To nieprawda, że składamy się w większości z pustej przestrzeni.

Zapraszam dzisiaj do zapoznania się z artykułem popularnonaukowym (tłumaczenie w komentarzach) o dosyć ciekawej tematyce, jakby to określić, „wyglądu” atomu czyli o jego „pustej przestrzeni”, składowych cząstkach „punktowych” czy o falowym charakterze.

Polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oprócz tego podaję niżej kilka linków do całkiem fajnych, w moim uznaniu, tekstów, które warte są chociaż zerknięcia. Niestety, mam ostatnio coraz mniej „wolnego” czasu więc opiszę każdy z nich bardzo lakonicznie.

Zacznę jednak od aspirującej do miana teorii wszystkiego głośnej ostatnio pracy Stephena Wolframa. Jakiś czas temu na wykopie ukazało się takie wykopalisko: Przełom w fizyce. Nowa teoria wszystkiego opracowana przez Stephena Wolframa.

Choć sama praca, oparta na teorii grafów, wygląda bardzo „elegancko” to środowisko fizyczne podchodzi raczej sceptycznie do tego co zaproponował Stephen Wolfram – w skrócie: na obecną chwilę nie spełnia ona kryteriów teorii naukowej.

Tutaj przykładowe dwa artykuły omawiające pracę Wolframa:

Fizycy krytykują teorię wszystkiego Stephena Wolframa.

Trzy proste powody, przez które teorii wszystkiego Stephena Wolframa nie można uznać jeszcze za naukową.

Ok, to tyle jeśli chodzi o wzmiankę o Stephenie Wolframie.

Poniżej subiektywnie ciekawe artykuły.

Po pierwsze 3 artykuły z Quanta Magazine:

Nowa matematyka dowodzi, że pewien rodzaj przestrzeni jest niestabilny.

Georgios Moschidis wykazał, że pewien rodzaj przestrzeni zwany przestrzenią anty de Sittera jest niestabilny, co może mieć pewne przełożenie na korespondencję Ads/CFT.

In a series of advances that began in 2017 and continue to this day, Moschidis has shown that a certain canonical configuration of Einsteinian space-time called anti-de Sitter (AdS) space is unstable. Throw a tiny bit of matter into AdS space, and eventually a black hole will emerge.

Co się dzieje w protonie? Matematyka kwarków ciągle niezgodna z eksperymentami.

Artykuł o masie protonu, złożonych równaniach chromodynamiki kwantowej oraz próbach rozwiązania problemu niezgodności przewidywań teorii z obserwowanymi eksperymentami.

Milowy krok dla anyonów, trzeciego królestwa cząstek.

Słyszeliście kiedyś o kwazicząstkach zwanych anyonami? Jeśli nie to artykuł porusza właśnie kwestię tych cząstek oraz propozycje ich eksperymentalnych obserwacji.

Pozostałe teksty:

Holografiści z zawodu.

Artykuł o tym jak stworzona bardziej na potrzeby kwantowania grawitacja zasada holograficzna okazała się tak skuteczna w badaniach materii skondensowanej.

Teoria strun i grawitacja czyli jak odszukać Einsteina w sekcji skrzypcowej.

Gdyby ktoś chciał poczytać coś o teorii strun w sposób „łatwy” to polecam ten ciekawy wpis na blogu dotyczący głównych założeń teorii strun.

Pi z nieba – test zerowy ogólnej teorii względności z obserwacji populacji fal grawitacyjnych.

Co łączy liczbę pi, ogólną teorię względności i modelowanie dotyczące fal grawitacyjnych? O analizie statystycznej dotyczącej fal grawitacyjnych i o tym jak można odczytać stałą pi z ich obserwacji. Wydaje mi się to bardzo ciekawe choć nie wiem do końca na czym to polega.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Our understanding of observed Gravitational Waves (GWs) comes from matching data to known signal models describing General Relativity (GR). These models, expressed in the post-Newtonian formalism, contain the mathematical constant π. Allowing π to vary thus enables a strong, universal and generalisable null test of GR. From a population of 22 GW observations, we make an astrophysical measurement of π=3.115+0.048−0.088, and prefer GR as the correct theory of gravity with a Bayes factor of 321. We find the variable π test robust against simulated beyond-GR effects.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko – do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow