Pomożecie wykopać? Można się…

Pomożecie wykopać? Można się cofnąć o 400 lat dzięki bestsellerowi z Rzeczpospolitej Obojga Narodów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Macierzyństwo w staropolskim bestsellerze – rozmówkach polsko-niemieckich z XVII wieku!

“Viertztig Dialogi” zostały napisane przez Nicolausa Volckmara. Ten gdański nauczyciel pochodził z Hesji, i nie wiemy dokładnie, w jakich okolicznościach nauczył się języka polskiego. Wiadomo, że już w 1589 roku sam był studentem nadmotławskiego gimnazjum, a już w 1595 roku wydał swój pierwszy podręcznik do nauki polskiego. Zaczął pracę nad swoim kolejnym dziełem, czyli niemiecko-polskimi dialogami, które złożył w oficynie w 1601 roku. Niestety, w tym samym roku Volckmar nagle umiera, a sam manuskrypt zaginął w niejasnych okolicznościach. Po kilku latach został odnaleziony przez księgarza Balthasara Andrego, który doprowadził do ich wydania w 1612 roku.

To jest zapis dnia codziennego sprzed czterystu lat, a niektóre rozmówki uświadamiają nam o uniwersalności pewnych zjawisk. Z okazji Dnia Matki, przyjrzymy się wycinkom dotyczących macierzyństwa, pochodzących z dwudziestej pierwszej rozmowy (o chrzcinach).

To niesamowite jak uniwersalne są pewne zjawiska i problemy…Zęby mnie bolą, a osobliwie trzonowy ząb. Brzydliwa to jest rzecz i trudna ku uleczeniu. Takem wiele przedoktorował (na doktory wydał), że już dalej nie mogę!

#gdansk #trojmiasto #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #niemiecki #gruparatowaniapoziomu #nauka