Organizacje pacjentów…

Organizacje pacjentów uruchomiły akcję „Stop celebrytyzacji pseudonauki”

Zalewa nas fala pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego – alarmują fundacje i organizacje pacjentów, które uruchomiły akcję „Stop celebrytyzacji pseudonauki”. Jak dodają, pandemia Covid-19 pogłębiła ten od dawna występujący, niepokojący trend.

„Celebryci, którzy zabierają głos w kwestiach dotyczących ochrony zdrowia, coraz częściej rozpowszechniają tezy, które nie tylko nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych, ale wręcz stoją w sprzeczności z faktami potwierdzonymi naukowo” – ostrzegają przedstawiciele organizacji pacjentów w informacji przesłanej PAP.

„Jeśli pacjent mówi, że szwankuje mu pamięć, podupada mu nastrój, nie może się skoncentrować, to najpierw szukam przyczyny; poprzez wywiad lekarski i badania. Ktoś mi mówił, że jedna z celebrytek na takie dolegliwości polecała wodę kryształową. Trudno to nawet skomentować” – przyznaje prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Uczula, że to niebezpieczny, rosnący na sile trend.

#polska #nauka #medycyna #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #pseudonauka #mikroreklama #liganauki #lekarz