Nie mogę przeboleć, że ten…

Nie mogę przeboleć, że ten tekst się nie przebił i nawet nie da się go drugi raz wrzucić (został zakopany, pewnie ze względu na źródło). Spróbuję go więc spopularyzować chociaż wpisem:

https://krytykapolityczna.pl/kraj/michal-sutowski-marcin-popkiewicz-polska-kryzys-klimatyczny-wywiad

Popkiewicz to znany popularyzator tematu globalnego ocieplenia/transformacji energetycznej (patrz: post scriptum), ale nie każdemu się chce czytać książki/oglądać wykłady, więc ten tekst może posłużyć jako tl;dr zwłaszcza w tej drugiej, mniej znanej kwestii – czyli co z tym zrobić, żeby nie zajechać gospodarki. Odredakcyjny tytuł wywiadu zapowiada moralizatorstwo, ale w środku same konkrety – konsekwencje dla rolnictwa, energetyki, transportu, budownictwa i przemysłu w Polsce i jak temu zaradzić. Gorąco polecam.

Na końcu jest nawet fragment, który podpada pod #postkomunistycznepanstwomafijne:

Dobrym przykładem [ewolucji postaw polityków] jest tu premier Węgier Viktor Orbán, który przeszedł na pozycje – jak to sam określił – „chrześcijańsko-demokratycznej strategii klimatycznej”, mówiąc, że „ochrona środowiska i przyrody szczególnie wpisuje się w wartości chrześcijańskiej demokracji”. W obliczu niemożliwych już do negowania faktów i oczekiwań społecznych politycy widzą, że czas na nadanie transformacji energetycznej wysokiego priorytetu. Dalsze próby trzymania się zębami węglowej futryny mogą doprowadzić tylko do wyrwania zębów, być może z całą futryną. Także w Polsce czas już na prawdziwą dobrą zmianę w tej dziedzinie.

Tak się odróżnia utalentowanego polityka od strategów, którzy okazują się li tylko taktykami. Orban wie, skąd będzie wiał wiatr w latach 20. i przechodzi na drugą stronę sporu relatywnie wcześnie, żeby idąca zielona fala go nie zmiotła.

PS: Jeśli ktoś chce pogłębić, to zachęcam:
– https://www.wykop.pl/wpis/42939991/zwykle-o-tym-nie-pisze-bo-to-nie-moje-tematy-w-sen/
– https://www.wykop.pl/wpis/45293131/jakis-czas-temu-polecalem-tutaj-swietne-wyklady-po/

#klimat #globalneocieplenie #gruparatowaniapoziomu #nauka #oze #ekologia #gospodarka #neuropa #4konserwy