Możecie wykopać twórczość…

Możecie wykopać twórczość własną? 🙂

Turecki szpieg w najsilniejszej morskiej twierdzy Rzeczypospolitej

W 1641 roku, za panowania miłościwie panującego Władysława IV, do Gdańska przybył z Niderlandów turecki dyplomata. Zaledwie siedem lat po wojnie z Abazy paszą, gdańszczanie pokazali posłańcowi wszystkie atrakcje swojego miasta – łącznie z fortyfikacjami. Wiadomość o tym dotarła do polskiego króla, który wpadł we wściekłość.

Nie bacząc na niebezpieczeństwo u południowych granic Rzeczpospolitej, gdańszczanie pokazali przybyłemu z Niderlandów tureckiemu dyplomacie wszystkie atrakcje swojego miasta. W tym czasie urząd pierwszego burmistrza piastował Nicolaus Pahl, który od podszewki znał naciski polskiego władcy na mieszczan w kwestii ceł i podatków. Chociaż, sześć lat wcześniej poznał Władysława IV podczas jego wizyty w mieście i wywarł na władcy dobre wrażenie, to przez dalsze stawianie oporu musiał nawet w 1639 stawić się przed sądem w stolicy.

#nauka #liganauki #swiatnauki #qualitycontent #historia #gdansk #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #tworczoscwlasna #trojmiasto #mirkoreklama #mikroreklama – taguje jakby ktoś chciał wrzucić na czarną znaleziskowe reklamy 🙂