Jeszcze tak nawiązując do…

Jeszcze tak nawiązując do wczorajszego znaleziska
https://www.wykop.pl/link/5319095/czy-nowy-koronawirus-powstal-z-krzyzowki-z-wirusem-hiv/
Używając tej samej bazy danych można w analogiczny sposób udowodnić, że Wykop powstał jako krzyżówka wirusa gorączki krwotocznej, zielonego warzywa i pomarańczowego parzydełkowca. Wynika to wprost z porównania białka z sekwencją. To by tłumaczyło czemu mirkowanie jest takie zaraźliwe…

Już tłumaczę dowcip. Białka składają się z połączonych aminokwasów, i tych najczęściej występujących jest akurat 23, czyli tyle co podstawowych liter alfabetu. Wykorzystano ten fakt tworząc format FASTA do szybkiego i skrótowego zapisu sekwencji aminokwasów białka. Każdemu aminokwasowi odpowiada jedna litera, zaś sekwencję zapisuje się jednym ciągiem. Wiele baz danych używa tego zapisu.
No i otóż nazwa WYKOP to także pewna sekwencja. Odpowiadałaby peptydowi try-tyr-lys-pyl-pro. Wrzućmy to więc w bazę danych na temat białek. Mimo że sekwencja jest dosyć krótka, pojawia się tylko w 9 miejscach.

Na pierwszym miejscu białko polimeraza wirusa gorączki Lassa, endemicznej afrykańskiej choroby wywołującej niezbyt często (20%) zespól krwotoczny podobny do Eboli, z kilkunastoprocentową śmiertelnością. Na razie naturalne szczepy szybko wywołują objawy, osłabienia i zgon, stąd choroba niezbyt dobrze się rozprzestrzenia między ludźmi i rzadko wywołuje małe epidemie obejmujące jedną wioskę lub kilka rodzin. W sprzyjających okresach wywołuje do 5 tysięcy zgonów rocznie.

Nieco dalej pojawia się represor inhibitora kinazy proteinowej Exaiptasia pallida, drobnego parzydełkowca o kolorze w zasadzie pomarańczowym. Żyje osiadle na dnie i chwyta parzącymi ramionami jeszcze drobniejsze stworzonka.

W połowie listy pojawia się beta-amylaza chloroplastów, czyli zielonych ciałek, w pospolitej kapuście-rzepaku Brassica napus. Jak jednak zaznacza baza, enzym z tą sekwencją jest w zielonych ciałkach nieaktywny.

Na pozostałych miejscach pojawiają się dwa białka nielotnego ptaka Emu i białka drobnych, nieciekawych bakterii.
Link do bazy:
https://blast.ncbi.nlm.nih.gov/Blast.cgi?CMD=Get&RID=3GKB0MY9014

#ciekawostki #medycyna #nauka #koronawirus #heheszki