20-02-2020 -…

20-02-2020 – #fizycznenowinkifakera

Dzisiaj nie będzie zbyt rozbudowanego wpisu. Mimo wszystko polecę coś do przeczytania. Głównie skupiam się jednak na ciekawych rezultatach japońskiego eksperymentu KOTO.

1. Nowe możliwości dla fizyki mogą się znajdować w sposobie rozpadu kaonu.

W październiku 2019 r. donosiłem o, zgodnych z przewidywaniami Modelu Standardowego, rozpadach kaonu K+, które obserwowano w eksperymencie NA62 w CERN.. Eksperyment KOTO w Japonii również zajmuje się badaniem kaonów – tylko, że neutralnych. Zespół eksperymentu, analizujące dostępne dane oraz porównując je z rezultatami eksperymentu w CERN, doszedł do wniosku, iż proporcje rozpadu kaonu neutralnego w porównaniu do kaonu K+ nie zgadzają się z przewidywaniami Modelu Standardowego. Dlatego też, zaczęto rozważać możliwość istnienia nowej cząstki X, albo nowego rodzaju oddziaływań między cząstkami. Na obecny rok zaplanowano kolejną sesję badawczą, która będzie próbować potwierdzić dotychczasowe rezultaty. Jeśli okaże się, że sygnał definitywnie nie pochodzi z szumu tła, fizycy będą rozważali możliwości dla fizyki wykraczającej poza Model Standardowy.

W linku dodałem krótkie znalezisko z tłumaczeniem.

2. Ocieplanie się Arktyki najprawdopodobniej nie ma wpływu na prądy strumieniowe.

Opis znaleziska:

Badacze z University of Exeter w najnowszym badaniu wykazali, że ocieplanie się Arktyki nie wpływa na zaburzenia prądów strumieniowych na półkuli północnej (odpowiedzialnych za anomalie pogodowe w USA czy Europie). Uważają, że jest odwrotnie i to „jet streamy” odpowiadają za ocieplanie się Arktyki.

3. Ekseryment APLHA dokonuje pierwszego pomiaru pewnego kwantowego efektu dla antymaterii.

W skrócie: efekt ten – chodzi o przesunięcie Lamba – jest identyczny jak w przypadku zwykłej materii. O tyle jest to ciekawe, iż gdyby te efekty były różne to zachwiałyby podstawami Modelu Standardowego.

4. Jaki jest kształt wszechświata czyli polemika między „postępowymi” kosmologami oraz „konserwatystami” spod znaku Modelu Lambda-CDM.

Generalnie chodzi mi w tym punkcie o dwa artykułu, które opierając się na niemal tych samych danych wysnuwają całkiem inne wnioski – jeśli chodzi o krzywiznę wszechświata, tzn. czy jest on płaski czy też nie. A oto one:

a) Dane z Plancka sugerują zamknięty wszechświat – czy oznacza to kryzys w kosmologii?

b) Dowody na płaską krzywiznę wszechświata.

5. Nowa metoda poszukiwania egzoplanet przyczynia się do pierwszego odkrycia planety orbitującej wokół czerwonego karła.

In the new study, published yesterday in Nature Astronomy, researchers used a collection of roughly 20,000 small radio antennas spread across Europe to detect the star’s telltale flares. They concluded that the flares could only be produced by a rocky planet about the size of Earth that takes between one and five days to orbit the star. Such a planet would be right at the edge of the star’s habitable zone, where temperatures are right for liquid water.

6. Zagadka wody na Jowiszu – najnowsze oszacowania na podstawie danych z sondy NASA Juno.

7. Z reddita – Genialna i dynamiczna wizualizacja pola magnetycznego.

8. Szukanie ciemnej materii przy pomocy komputerów kwantowych.

Coś dla fanów ciemnej materii i komputerów kwantowych. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko – do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #fizykaatmosfery #astrofizyka #kosmologia #kosmos #egzoplanety #wszechswiat #astronomia #cern #nasa #klimat #pogoda #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow